Members

Name
Key Contact
Access Alaska  Jim Beck
Alaska Department of Military and Veterans Affairs Verdie Bowen
Alaska Deparment of Transportation and Public Facilities Eric Taylor
Alaska Mental Health Trust Authority Luke Lind
Alaska Railroad Wendy Lindskoog
Alaska Tribal Technical Assistance Prgoram Center Byron Bluehorse
Alaska Tribal Transportation Work Group Julie Baltar
Alaska Trucking Association Aves Thompson
Anchorage Metropolitan Area Transportation Solutions Craig Lyon
Andi Nations self
Arctic Access Audrey Aanes
Art Delaune self
AT&T Kristin Bohne
Athey Creek Consultants Dean Deeter
Barbara Singleton self
Bristol Bay Native Association Julie Baltar
Brooks and Associates Anne Brooks
Camille Ferguson self
Casey Anderson self
Center for Community Connie Sipe
Central Area Rural Transit System Jennifer Beckmann
Challenge Alaska Beth Edmands
Chickaloon Tribal Council Gary Stevig
Chugiak Eagle River Senior Center Monika Dahlberg
City and Borough of Juneau/Capital Transit Ed Foster
City of Seward Karin Sturdy
City of Wrangell Jim Leebow
Connecting Ties Tina Russell
Connie Sipe self
Cook Inlet Tribal Council Carol Wren
Dan Wagner self
David Leone self
David Levy self
David Lyle self
Debbi Howard self
Dimond Center Hugh Ashlock
Disability Law Center of Alaska Dave Fleurant
Division of Senior and Disability Services Duane Mayes
Doug Bridges self
Ecolane Jonathan Segal
EK Bus Sales Stacy Fowler
Ernie Manzie self
Fairbanks North Star Borough MACS Transit Adam Barth
Fairbanks Resource Agency  Emily Ennis
Glacier Valley Transit  
Governor's Council on Disabilities and Special Education Michelle Jenkins
Hickey and Associates Mark Hickey
Hope Community Resources Steve Lesko
Independent Living Center/Homer Joyanna Giesler
Interior Alaska Bus Lines Janet Peterson
Inter-Island Ferry Authority Dennis Watson
ITS Alaska  Jill Sullivan
Jed Smith self
Jenni West self
Jody Karcz self
John Kern self
Judy Farrow self
Judy Tymick self
Juneau Economic Development Council Brian Holst
Ketchikan Gateway Borough/The Bus Kyan Reeve
Kittelson and Associates Gary Katsion
LaMarr Anderson self
Leonard Barger self
LSC Consultants AT Stoddard
Margaret Evans self
Mat-Su Borough Brad Sworts
Mat-Su Community Transit Naomi Nelson
Mat-Su Health Foundation Sharon Scott
Mat-Su Senior Services Rachel Greenberg
Mat-Su Services for Children and Adults John Cannon
Mike Weller self
Millie Ryan self
Moore and Associates Allison Moore
Municipality of Anchorage/People Mover Lance Wilber
MV Transit Harold Jalonen 
Naomi Nelson self
Nelson/Nygard Consulting Victor Stover
Organized Village of Kasaan Sam Thomas
Pat Branson self
Patrick Reinhart self
REACH Millie Ryan
Rebecca Traylor self
ResCare HomeCare Services Allison Lee
Rex Knowlton self
Ricon Larry McNutt
RLS and Associates Laura Brown
Rosemary A. Vavrin self
RouteMatch Tom Coogan
Ruth L'Hommedieu self
Schetky NW Sales Bob Petrovski
Scott Banks self
Senior Citizens of Kodiak Pat Branson
Seward Senior Center Dana Paperman
Sitka Tribe of Alaska Gerry Hope
Southeast Alaska Independent Living Joan O'Keefe
Southeast Conference Shelly Wright
Southeast Senior Services Marianne Mills
Statewide Independent Living Council Heidi Frost
Sue Ellen Connor self
Sunshine Transit Kim Schosser
Tim Sullivan self
TrailerCraft Mellisa Gould
Transit Friend-ly Solutions Lou Friend
Trapeze Group Orlando Ocampo
UAA School of Engineering Osama Abaza 
USKH Lydia Gray
Valley Movers Jenifer Tew
vRides Elinor Harrington
WallBusters Rebecca Traylor